Ateşin ve Buzulun Yurdu İzlanda: Doğudan, Kuzeye Doğru

 P7270116.JPG

Dört gün aradan sonra, tam da ihtiyacımız olduğu anda,  azıcık da olsa güneşi tekrar görmek, yağmursuz sabaha uyanmak ne güzel! Bugün yolumuz çok uzun ve uğrayacak çok yerimiz var. Önemli yerleri gezeceğiz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sabah kahvaltı öncesi otelin karşısında bulunan sahile koşturdum. Ördeklerin bir kısmı sahilde, bir kısmı da deniz ortasında uyuyor gibiydiler. Sessizce birkaç kare almaya çalıştım. 

Sonra aşağıdaki rotayı takip edecek olan günlük yolculuğumuza başladık.

Tam ekran yakalama 10.08.2016 015303.jpg

Breiðdalsvik Kasabasından ayrılıp Stöðvarfjördur‘a doğru yola çıktık. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yolda büyük bir sürprizle karşılaştık. Arnie aniden frene basarak, sahilde Ren Geyiklerine dikkatimizi çekti ve fotoğraflamak için araç dışına çıktık.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Üstelik bir tane değil, 2 tane Ren Geyiği vardı. Ren Geyikleri aslında İzlanda’nın yerlisi olmayan, adaya sonradan getirilen hayvanlar. İzlanda’nın daha çok doğusunda yaşıyorlar. Kışın sahillere iniyorlar ama yazın onları sahilde görmek bize bir şans oldu. Yazın daha çok dağlık alanda yaşıyorlar. Doğal düşmanları yok. Bu nedenle hızla çoğalıyorlar. Bunun içinde avlanma dönemlerinde serbestçe avlanıyorlar. Yani maalesef doğal düşmanları, ellerinde silahları ile insanlar.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Stöðvarfjördur, tüm diğer Doğu Fiyortlarında olduğu gibi muhteşem dağ manzaraları ile çevrili küçük düzenli bir kasaba.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu kasaba doğal güzelliği yanında, Petra’nın Taş Koleksiyonu Müzesi’ne ev sahipliği yapması ile de meşhur. 

P7270016.JPG

Petra Sveinsdottir, 1946’da taş toplamayı kendine bir hobi edinmiş. 1974’de ise evini ziyarete açarak topladığı ve sınıflandırdığı taşlarını gelen geçenle paylaşmış. Bu ev ve Petra’nın taşları zamanla meşhur olmuş. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

2012 yılında Petra ölünce, geride kalan 4 çocuğu bu evi müzeye çevirmişler. Dünyanın en zengin özel taş koleksiyonunun burada sergilendiği söyleniyor. Petra’nın Taş Müzesi’ni ziyaret, günümüzün ilk aktivitesi olacak. Müze gerçekten çok zengin duruyor. . 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Biz taşlar kadar, bahçenin güzelliğine de hayran kaldık. Bahçe çiçeklerle de dolu. Doğanın güzellikleri el ele vermişler, bu müzede defileye çıkmışlar gibi. Bir saate yakın bu müzeyi gezdik. Müzenin resmi web adresi ; http://www.steinapetra.is/ 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Doğu fiyortlarının ortasında bulunan Fáskrúðsfjörður ve Reyðarfjörður fiyortları boyunca yola devam ettik. Manzaralar muhteşem. Fáskrúðsfjörður, bir zamanlar Fransız gemicilerinin yoğun olarak yanaştıkları ve ada ile ticarette kullandıkları bir limanmış.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Reyðarfjörður ise Doğu fiyortları içinde en uzun ve geniş olanı. Uzunluğu 30 km’yi buluyormuş. Bu fiyordu ise Norveçliler balina avcılığı için bolca kullanırlarmış. İkinci Dünya Savaşı sırasında İngilizler burayı tutmuşlar. 

IMG_2375

Buradan sonra artık Doğu Fiyortlarını terk edip Egilsstaðir üzerinden İzlanda’nın kuzeyine doğru yol aldık. Aslında EskifjörðurBorgarfjörður ve Seyðisfjörður, Mjóifjörður görmeyi istediğim diğer Doğu Fiyortlarıydı. Ancak bunlar için rota dışına çıkmak gerekecekti. Bu nedenle Egilsstaðir’e devam ettik.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yolda Hjarðarhagi adlı bir yerde durduk. Burası İzlanda Torf Evleri‘nin en tipik örneği olan bir gezi yeri. Daha önce bahsetmiştim bu evlerden. Bunlar taş, tahta ve torf’un malzeme olarak kullanıldığı evler . İzlanda dışında bazı İskandinav ülkelerinde de varsa da, İzlanda’da bulunanlar benzersiz kabul ediliyor. Torf toprağı (ya da diğer adıyla turba toprağı) nemli ve çok yağış alan yaz sıcaklarının düşük olduğu yörelerde bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin, (genellikle Sphagnum denilen yosunlar ve bataklık sazlarının) su dibinde çökerek kısmen çürümesi, su altında hava ile ilişkisi kesilmiş bir ortamda yıllarca çürüyüp birikerek kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşuyor. Su tutma kapasitesi ve havalanma kapasitesi yüksek, hastalık ve haşere taşımıyor. Yani torf, soğuk ve zor iklimlerin ucuz ve sağlıklı bir ev yapım malzemesi. Bu evler UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmeye aday gösterilmiş. İşte yolda durup gezdiğimiz Hjarðarhagi İzlanda Torf Evleri, Vikinglerden gelen ve zamanla bazı değişikliklere uğrasa da, bu özellikleri ile benzersiz evler. Bunların bir kısmı Route 1 yolunun yapımı sırasında yıkılmış.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yolumuz üstündeki İzlanda topraklarının, sağlı sollu doğal güzelliklerini gözleye gözleye Möðrudal adlı bir yere gelene kadar durmaksızın yol aldık. Yol üstünde gördüğümüz Rjukandi Şelalesi aracın içinden bile çok güzel fotoğraflar verdi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Möðrudalur, İzlanda’nın deniz seviyesinden en yüksekte olan yerleşim birimi olarak önemli. Yükseklik dediysem de 469 metrelik rakımdan bahsediyoruz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Burada bulunan kilise 1949 yılı tarihli. Burası aslında bir çiftlik kompleksi. Burada yemek yiyebileceğiniz (Fjallakaffi Kafe) ve konaklayabileceğiniz yerler mevcut. Biz burada mangal yapacağız. Yanlış duymadınız! İzlanda’da et mangal keyfi yaptık. Aykut’un Egilsstaðir’de marketten aldığı etler, sosis, ve pratik-hazır mangallarla, bu güzel ortamda mangal et yaptık. Biralarımız da var. Civarda yavru tilkiler, keçiler kardeş kardeş dolaşıyor. Oh! Miss!

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Keyifli yemeğimiz sonrası durağımız olan Dettifoss Şelalesi, 100 metre genişlik ve 45 metre yükseklikten akıyor. Kaynağını Vatnajökull buzullarının oluşturduğu Jökulsá á Fjöllum Nehri’nden alıyor.  Sular, saniyede ortalama 193 m³’lük bir  akıntıyla düşüyor. Avrupa’nın hacim bakımından en büyük ve en güçlü şelalesi. 

IMG_2450.JPG

Dettifoss Şelalesi, Húsavík ve  Mývatn Gölü ile birlikte, Kuzey İzlanda’da  turistlerin rağbet ettikleri “Elmas Çember-Diamond Circle” denen bir  rota içinde yer alıyor. Bu rotadaki dört temel durak yeri; Húsavík, Ásbyrgi Kanyonu, Mývatn Gölü ve  Dettifoss Şelalesi. Rota içinde Vatnajökull Ulusal Parkı, Goðafoss Şelalesi, Dark Castles, Eider Şelaleleri, Fısıltı kayalıkları (Whispering Cliffs) ve Laugar jeotermal kaplıcaları gibi diğer gezi yerleri de var. Biz bugün bu gezi yerlerinin bazılarını da görmüş olacağız.  

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Dettifoss Şelalesine ulaşmak için park yerinden yaklaşık olarak 1 km’ye yakın yürümeniz gerekiyor. Bu şelalenin debisi gerçekten çok fazla. Ana şelale dışında, şelaleye giden yolu takip ederken bir başka yolun sizi sağa yönlendirdiğini görüyorsunuz. Dettifoss Şelalesinden birkaç yüz metre ilerideki Sellfoss Şelalesine giden bu yola girmeye sakın üşenmeyin ve 11 metreden  düşen suları ile buradaki şelaleyi de gezmeyi unutmayın.   

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Dettifoss Şelalesi’nin gücü hakkında bir fikir edinebilmeniz için hazırladığım kısa videonun linki aşağıdadır;

https://youtu.be/bsSHgN2shEk

Dettifoss Şelalesi sonrasında yaklaşık 50 km yol yapıp Hverir-Námaskarð adlı bir başka “gezegene” geldik. Gezegen diyorum çünkü burası sanki kızıl bir gezegen. Bolca çıkan sülfür gazı nedeni ile ortamdaki koku berbat. Yani renk cümbüşünü, kötü bir koku eşliğinde gezeceksiniz.

IMG_2507.JPG

Námaskarð (Namaskard), İzlanda’daki Namafjall Dağının altında bulunan jeotermal kaynak. Bölgenin ismi ise Hverir. Bu dumanlı (Sülfür’den dolayı) ve iç karartan bölge Avrupa’nın en aktif volkanik bölgelerinden birisi. Bu alandaki resmedilmeye değer olan ama imkanı olmayan karakteristik özellik, kaynayan çamur nedeniyle bölgeden havaya devamlı olarak yükselen sülfür dolu dumanlar ve bundan kaynaklanan çürümüş yumurta kokusu. Rüzgar ters esince bazen koku insanı çok rahatsız ediyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yerin hemen altında zemini hiçbir zaman hareketsiz bırakmayan jeotermal bir kaynak var. Bölgeyi ziyarete gelenler, yetkililer tarafından belirlenmiş ve işaretlenmiş noktalarda durmak zorundalar. Çünkü her an yer yarılıp, ziyaretçiler açılan çukurlara düşebilirlermiş.

Aşağıda linkini verdiğim videonun sizi çok etkileyeceğini biliyorum.

https://youtu.be/aIjKR4TdvL8

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Siyah nehirler ve fokurdayan sülfürik çukur havuzları başka bir yerde göremeyeceğiniz görüntüleri oluşturuyor. Filmlerde gördüğümüz Mars gezegeninin, çıplak kırmızı arazisinde yürüyormuşssunuz gibi hissediyorsunuz kendinizi. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sülfürün ve diğer minerallerin verdiği kırmızı renk ve kurak Námaskarð’ı terk edip,  bu ortam ile tezat oluşturan yeşil ve berrak suyu ile Mývatn Gölü’ne gittik. 

IMG_2590.JPG

Mývatn Gölü, Kuzey İzlanda’da aktif volkanik bir bölgede oluşmuş, sığ bir Ötrofik göl. Ötrofikasyon, göl gibi herhangi bir büyük su ekosisteminde, başta karalardan gelenler olmak üzere, çeşitli nedenlerle besin maddelerinin büyük oranda artması sonucunda plankton ve alg varlığının aşırı şekilde çoğalmasına deniyor. Bu anlamda bu tür göllerde yaşam çeşitliliği de, besin varlığının fazla olması nedeni ile, fazladır. Gerçekten de bu göl ve çevresi su kuşları ve ördekler açısından hem sayı ve hem de çeşitlilik bakımından zengin.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Gölün ismi yazın bol miktarda bulunan tatarcık sineğinden geliyor. İzlandaca “mý”, “tatarcık” ve “vatn” ise “göl” anlamında.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Göl 2300 yıl önce volkan patlaması sonucu saçılan geniş bazaltik lavlar sonucunda ortaya çıkmış. Çevrede de patlamış volkanik yeryüzü şekilleri (lav bacaları, delikler gibi) bulunuyor. Göl, onu çevreleyen ıslak alan ve Laxa Nehri beaberce Myvatn Bölgesi olarak adlandırılıyor. Buranın toplam alanı 440000 hektar. Ben bu gölün çevresinde yürüyebileceğimiz ve kuşları fotoğraflayabileceğimiz küçük bir parkur hayal etmiştim. Ancak bizim gezide bu olamadı.

Mývatn Gölü ve çevresinin bir başka özelliği “Skútustaðir” denen yalancı kraterlerin varlığı. Bunlardan hem gölde ve hem de göl dışında görülüyor. Bunlar aslında patlamış ve lavını boşaltmış gerçek volkan kraterleri değiller. Patlamış olan volkana ait lavlar, ıslak  alana aktıkları zaman, zemini çöktürüyorlar. Bu lav tabakası, altında su buharı tutulmasına neden oluyor. Bu buharın basıncı çok yükseldiği zaman da patlama oluyor. Bunun sonucunda ise yalancı kraterler -Skútustaðir- ortaya çıkıyor. Yukarıdaki fotoğraflarımdan anlaşılacağı gibi güneş sabahtan sonra yine kayboldu. Bu nedenle bu havada benim çektiğim fotoğaflar ve gezdiğimiz lokalizasyonlar bu yalancı kraterlerin ve Mývatn Gölü’nün güzelliğini tam anlatabilmek için yeterli olmayacaktır. Yukarıdaki fotoğrafı internetten bulup bu sayfaya aldım (bu gezi yazısında ne çok yaptım bu işi! ). Şu güzelliğe bakar mısınız?

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Mývatn Gölünü geçtikten sonra Dimmuborgir adlı bir lav gezi alanına geldik. Dimmuborgir, eski Norveç dili, Faroece ve İzlandaca’da “Karanlık kuleler” anlamına geliyor. Gezi alanına girdiğiniz andan itibaren karşınıza çıkan volkanik mağara, tünel ve kaya oluşumları, size yıkılmış eski bir şehrin kalıntılarını geziyormuşsunuz havasını veriyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

2300 yıl önceki patlamadan akan lavlar bir lav gölü oluşturmuş. Bu gölün neredeyse 10 metre derinliğe ulaşmış olabileceği düşünülüyor. Bu lav gölünde üstte soğumalar ve altta devam eden lav akışı ile lav tüpleri, ıslak yeşillik üzerinden geçerken ortaya çıkan buhar ile lav sütunları ve çökmelerle de Dimmuborgir ortaya çıkmış.

IMG_2633.JPG

Bugün gezmeye doyamadık diyebilirim. Bir sonraki durağımız yaklaşık 50 km kadar ötede olan “Tanrılar Şelalesi” (veya Goði Şelalesi) anlamına gelen Goðafoss Şelalesi.ŞKuzey izlanda’nın Bárðardalur bölgesinde yer alan bu şelale, Skjálfandafljót Nehri sularının 12 metreden düşmesi ile oluşuyor. Şelale 30 metre genişliğe sahip.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu şelale ile ilgili de bir efsane var; Buna göre 1000 yılı civarı İzlanda’yı o dönemde yöneten idareci Þorgeir Ljósvetningagoði, Pagan olan dini inanışlarını, Hristiyanlığa değiştirmiş. Meclisleri olan Alþingi’ye dönüş yolunda, yanında bulunan Norveç Tanrılarına ait büstleri burada şelaleden aşağıya fırlatmış.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Günümüzü, yarım saat ötedeki Kuzey İzlanda fiyortlarından Eyjafjörður kenarında yerleşik, Hótel Sveinbjarnargerði’de sonlandırdık. İzlanda’da pek gezi sonlanmıyor galiba. Çünkü otele giriş yapıp bavulları atar atmaz, yolun karşısında bulunan sahile doğru bir yürüyüş yaptık. 

IMG_2682.JPG

Güneş sabah ki gibi yüzünü gösterdi. Arnie saat 21:00 civarında gün batımını görebileceğimizi ve buradan gün batımı manzarasının harika olduğunu söyledi. Nefis bir yürüyüş oldu. Fiyort manzaraları bizi baştan çıkarttı. Gün batımını ise son dakika bulutları ile göremedik. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Gezimizin bugünü çok uzun ama bir o kadar da güzeldi. Bence herkes büyük bir keyif aldı. Nereden mi anladım? Arkadaşlarımın bu kadar yorgunluğun üstüne zıplama fotoğrafı çektirmek için sıraya geçmelerinden..

IMG_2705.JPG

Gezekalın, Aydınlık kalın…

Dr Ümit Kuru

11.08.2016 Saat 00:26

Kaynaklar; 

https://www.edumedia-sciences.com/tr/media/453 (SICAK NOKTA)
http://www.birdlife.org/datazone/sitefactsheet.php?id=524http://www.visitmyvatn.is/static/files/mustdolist.pdf
North Iceland-Official Tourist Guide 

 

 

 

Yorum bırakın

2 Yorum

  1. Sibel Gürel

     /  Ağustos 16, 2016

    Güzel lokasyon, güzel anlatım.. E güzel yorum şart buna.. Gözlerine, ellerine saglık Ümit hocam..

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: