Çin Halk Cumhuriyeti Gezi Yazısı: Xi’an

IMG_7630

Sabah erkenden otelden ayrıldık. Uçakla Xi’an’a doğru uçacağız. Bunun içinde Guilin’e otobüsle geri dönmemiz gerekiyor. Kaldığımız yer olan Yangshou ile Guilin arası otobüsle 2 saat sürüyor. Bu nedenle erkenden yola düştük. Guilin’e saat 11:00 gibi vardık. Bu sefer uçak zamanında kalktı ve 2 saatlik bir yolculuk sonrası Xi’an a vardık.

Xi’an da bugün yapacağımız programda ufak bir değişiklik yapıp Terracota Savaşcıları ziyaretimizi ertesi güne bıraktık. Bu dar zamana Dünya Kültür Mirası Listesinde olan bir yeri sığdırmak hiç de mantıklı bir hareket olmayacaktı. Bu nedenle Xi’an’a varınca ilk işimiz Xian şehir surlarının ziyarete gitmek oldu. Bu bölüme geçmeden önce Xi’an şehri hakkında biraz bilgi vermek doğru olacaktır.

Xi’an (Şian) şehri Çin’in Shaanxi eyaletinin başkenti ve tarihte çok önemi olan bir yer. Xi’an, Çin’in 22 eyaleti arasında Shaanxi eyaletine bağlı ve nüfusu 8-8.5 milyon civarında. Xi’an’ın Çin’ce  “sürekli barış” anlamına geliyor. Şehrin tarihi çok eskilere 3200 yıl öncesine kadar gidiyor.Eskiden şehrin ismi Chang’an iken Ming Hanedenlığı zamanında Xi’an’a değiştirilmiş. Antik Çin’in sırasıyla; Zhou, Qin, Han, Sui ve Tang Hanedanları olmak üzere 5 Hanedanına başkentlik yapmış. İpek yolunun doğu ucu bu şehirde bitermiş.

Seyahatimizin başlangıcında gezdiğimiz Çin’in güney bölgelerine göre Xian’da havalar soğumaya başladı. Yani Xi’an havaalanına iner inmez iklim değişikliğini hissettik.

Burada da bizi yerel rehber olarak Jolie takma adlı bir rehber karşıladı. Havalanından doğruca şehir surlarına doğru hareket ettik. IMG_7603

Xi’an şehir surları önemli tarihi yerlerden kabul ediliyor. Önemi ise tüm Çin’de en sağlam ve ayakta kalmayı başarabilen şehir surları olmasından geliyor. Bugün ki toplam uzunluğu 14 km Ancak önemli hanedanlardan olan, ve onların dönemlerinde ülkenin rönesans dönemini yaşadığı kabul edilen Tang hanedanlığı dönemindeki surların uuzunluğu 38 km’yi buluyormuş..

Şehir surlarına doğu tarafından giriş yaptık ve otobus bizi iç avluda indirdi. Zamanında burası şehrin ana girişinden önceki surlarıymış. Buradaki ana binada 24 saat okçu birlikleri bulunurmuş. Olur da düşman bu ilk kısmı geçerse, iç avluda 4 bir yandan okçularla düşman birlikleri ortadan kaldırılmaya çalışılırmış.

Surlar üzerinde bisiklet veya elektrikli araba ile dolaşarak tur atabiliyorsunuz. Surlar gece ışıklandırılıyor. Surların içinde Feng Shui tanıtımı yapan bir küçük müze de var.

Akşam yemeğine Shaanxi Sunshine Lido Grand Theatre’a gittik. Burada önce yemek yiyorsunuz. Arkasından da Tang Hanedanlığı dönemine ait Müzik ve dans gösterisi izliyorsunuz. Hem yemekleri ve hem de gösterisi güzeldi. Kostümler harikaydı. Bu şehrin iki önemli hanedanından birisi olan Tang Hanedanlığı temalı bir gösteriydi bu. Bu arada size Çin’i gezerken nerede bir gösteri var ve eğer zamanınız varsa izlemenizi yavsiyte ederim. Çin’de gösteri sunma batılı ülkelerin ayarında ve bence çoğundan da üst düzeyde. Bir kere sunacakları çok şeyleri var.

IMG_7899

Gösteri önce Tang Hanedanlığı döneminde hizmetcisi, cariyesi, devlet erkanı, imparatoriçe ve imparatora kadar giyilen giysilerin müzik eşliğinde  tanıtımı ile başlıyor. Daha önceden de Shanghai da izlediğimiz bir gösteride gördüğümüz Diadolo dansı denen bir dans ile devam ediyor. Sonraki 9 tane daha performansla birlikte toplam 1 saat kadar süren bir gösteri izledik. 

IMG_7955Bu gösteri ardından Xi’an’da kalacağımız Jianguo adlı otele gittik. Çin’de kaldığımız otellerin hepsi birbirinden rahat ve güzellerdi. Bu geziye “Çin’den ne kadar memnun olabilirim ki?” diyerek ve sadece uzun kurban bayramı tatili için en mantıklı yer olduğu için gitme planları yaparak başladığımı ve çevremdeki insanların çoğunun “Çin’de ne işiniz var?” diye sorduklarını düşünüyorum da…

Çin’ne karşı ne büyük bir yanılgı içindeymişim ve haksızlık etmişim!

Bu satırların okuyucusu Sanal Gezgin arkadaşlarım; Sona yaklaştık ama Çin’deki güzelliklerin sonuna daha gelmedik…

Gezekalın

Ümit Kuru

  

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: