Çin Halk Cumhuriyeti Gezi Yazısı: Li Nehri’nde tekne gezisi-Yangshou

IMG_6785

Li River üzerinde tekne ile 80 km’lik bir yolculuk için Guilin’den ayrıldık.   Yaklaşık 20-30 Dakika süren bir yolculuk sonrasında teknelere bineceğimiz limana vardık. Bu yolculuk 4 saat sürecek ve 460 km kadar olan Li Nehrinin bir kısmını tekne ile gezeceğiz.

Li Nehrinde, Guilin şehrinden Yangshuo kasabasına doğru olan yolculuk genellikle yaz ve kış aylarında farklı limanlardan başlıyor. Su seviyesinin düştüğü aylarda Yangdi denen yerden tur başlıyor ve biz de mevsim itibari ile buradan başladık.

Limanda yanyana bitişik nizam duran 5 adet tekne vardı. Bu ayların bir özelliği de bu turu yapanların sayısında azalma nedeni ile daha az sayıda teknenin tura çıkacak olmasıymış. Yine de kalabalık geldi bana. Kim bilir yüksek sezonda nasıl kalabalık oluyordur? IMG_6849

Bu yolculuk sırasında yol boyunca karstik yapıda tepeleri hafif sisler altında görmek, insanda mistik bazı duygular uyandırıyor. Tekneler bazen iyice sığlaşan nehirde karaya oturuyor ancak diğer teknelerin yardımı ile kurtulabiliyorlar. Civarda 4-5 adet bambu kütüklerin yanyana getirilip bağlanması ile oluşturulan ve bir kişinin kullanabildiği tekneler var. Yolculuk sırasında zaman zaman önemi olan bir tepe veya mağaraya gelinmişse anonslarla sizi uyarıyorlar.

Aslında Guilin’den Yangshou’ya olan tekne turu toplamda 3 ana bölümden oluşuyor;

İlk bölüm Guilin’den Ox Gorge’a (Öküz Boğazı) kadar olan bölüm (Guilin’den sonraki ilk 30 km)

İkinci bölüm Ox Gorge’dan Water-Dropping Village’a kadar olan bölüm (toplam 17 km ve 40 dakika sürüyor

Üçüncü bölüm ise Water-Dropping Village ve Yangshuo arası (Toplam 20km; 2 saat sürüyor).

Li-River-MapEğer bu turu hakkı ile yapmak istiyorsanız bu yolculuk sırasında bazı noktalarda durup, köyleri ve mağaraları ziyaret etmeniz lazım. Bunu bizim bindiğimiz türden bir tekne ile yapmak zor. Bunun için ya Guilin ya da Yangshou’dan bu noktalara günlük turlar almanız gerekiyor. Bu da bu bölgede birkaç gün geçirmeniz demektir ki bizim o lüksümüz yoktu.

İlk bölüm olan Guilin’den Ox Gorge’a (Öküz Boğazı) kadar olan kısımda sırası ile ;

Elephant-Trunk Hill, Rooster Fighting Hill (Horoz Dövüşü Tepesi),  Pagoda Hill, Forest of Odd Shaped Peaks, Daxu Ancient Town’u görüyorsunuz.

Karstik tepelerin en çarpıcı kısımlarını göreceğiniz İkinci bölümde ise Wangfu Rock (Yearning-for-Husband’s-Return Rock-Kocasının dönüşüne özlem kayası), Crown Cave (burası müthiş bir gezi yeri, bu yazıyı hazırlarken öğrendim. Yazık oldu! Eğer buranın fotoğraflarını görseydim Yangshou’da bir gün daha geçirip, bu turu oradan alırdım.) , Half-Side Ferry (burası da Crown Cave-Taç Mağarası yakınında. Ulaşım için iki kez bot değiştirmeniz ve ulaşmak için bir bottan diğerine geçmeniz gerekiyor. Sonrasında ise şelaleler takımı karşınıza çıkıyor. Müthişti ama bunu da kaçırmışız.), Yangdi Village, Mural Hill (Duvar Resmi Tepesi-9 At Tepesi-Guilin den sonra 60. Km de), Yellow Cloth Shoal (Mural Hill den sonra 500 mt sonra) , ve Xingping Town görülüyor. Tabii biz bu isimlerden mağara ve köylere gidemedik.

Üçüncü bölümde ise Snail Hill (Salyangoz Tepe), Green Lotus Peak (Bilian Peak-Yeşil Lotus Zirvesi) ve  Okulçocuğu Tepesi (Shutong Hill) görülüyor.

Çin parası olan 20 Yuan’ın arka tarafına Li River’dan bir manzara resmedilmiş. Bu alana gelindiğinde bazılarımız ceplerinde bulunan 20 Yuan’ı bu tepeler doğru tutarak fotoğraf çektirdi.

IMG_6886Tur boyunca sürekli olarak teknenin üst tarafında durup fotoğraf çektim. Yemek filan aklıma bile gelmedi. Manzara büyüleyiciydi. Biraz daha güzel bir ışık olsun isterdim. Daha güzel fotoğraflar çekebilmek isterdim. Çok güzel bir aktiviteydi. Dört saat nasıl geçti anlamadım. Şöyle prırıl pırıl fotoğraflar çekebileceğim bir saatte bu seyahati tekrar yapmayı çok isterdim.

Tekne Yangshou’ya ulaşınca kendimizi Yangshou sokaklarına attık. Yangshou 300000 nüfuslu bir yer ama çok turist ağırlıyor. Burada epey büyük bir alışveriş merkezi var. Bu alışveriş merkezi New West sokağında bulunuyor ve araç trafiğine kapalı. Buluşma noktası ve saati verilir verilmez ben ve Fatih arkadaşım ana meydanın karşısında bulunan bir parka daldık. Amacımız sevgili Can’ın uyarısı ile şehrin tepeden manzarasını görebileceğimiz bir küçük sunağa kadar tırmanmak. Ancak daha parkın içine girer girmez burasının fotoğraf çekme merakı olan birisi için cennet olduğu anlaşıldı. Etrafta yaşlı-genç, kadınlı-erkekli insanlar masalara dağılmış oturuyorlar. Bildiğimizden çok farklı kağıtlarla kağıt oynayan yaşlılardan, koşuşan çocuklara ve toplu halde şarkı söyleyen, özel bir müzik aleti çalan insanlardan, Tai Chi yapan insanlara kadar ilginç olan ne ararsan vardı. Zaten yerel insanların gündelik yaşamlarına dahil olmak istiyorsan ya yerel pazarlarına ya da parklara gitmek lazım.

IMG_7224

Önce tepeye kadar çıkıp manzara fotoğrafları aldık. Bu arada bize 3 adet afacan çocuk eşlik edip rehberli ettiler. Onlar Çince, biz Türkçe anlaştık vallahi!

Sonra ise belirtilen saatte toplanıp kalacağımız Yangshou New West street Hotele gittik. Bu otelden iki adet vardı. Biz son derece güzelbir otelde kaldık. Zaten bu turda tüm oteller süperdiler..

Akşam yemeği sonrasında ise Zhang Yimou’nun direktörlüğünü yaptığı ve 2004 yılından beri gösteride olan Impression Sanjie Liu adlı gösteriye gittik. Bu gösteri Çin’deki en pahalı gösterilerdenmiş. Biz 270 RBM verdik. Her gece iki defa bu gösteri yapılırmış ve yaklaşık her bir seansta 3000 kişi gösteriye gelirmiş. Müthiş güzel bir gösteriydi. Grubumuzdaki tüm insanlar bu gösteriye bir kez daha gidebilmeyi arzu ettiler doğrusu. Yangshou’da bir gece daha kalmak için bir neden daha….

Li River gezisi, bence tüm Çin gezisinin en güzel bölümüydü. Guilinden Yangshou’ya tekne gezisinin bütünü yapmak Yangshou’da konaklamak lazım. Daha sonra ise Yangshou’dan tekrar ama bu sefer daha küçük bir tekne turu almak ve hem Crown Cave (Tai Mağarası) ve hem de köyleri ve şelaleyi gezmek lazım..

Ne diyelim? Kısmet. Bakarsınız bir gün yapmışız bu kısmı yeniden..

Gezekalın

Ümit Kuru

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

Yorum bırakın

1 Yorum

  1. Ercüment Güler

     /  Kasım 2, 2013

    Güzel fotograflar. Keşke 20 Yuan’ın fotografını da koysan. Gözüme batan iki şey oldu; birincisi parkta kağıt oynayanları seyreden adamın Nıke”ı, diğeri oyuncaklı çocukların arkasındaki Çince yazılı Cocacola reklamı. Gezmeye devam, Yemen”i unutma.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: