Çin Halk Cumhuriyeti Gezisi Yazısı: Shanghai-2

Yu Bahçelerinin çıkış kapısından çıktıktan sonra bir süre bahçe civarındaki satıcılar ve dükkanlar arasında gezindik. Yu Bahçeleri içi ne kadar sakinse, bahçe dışı da bir o kadar kalabalık durumda.

IMG_3977

Grup tekrar toplandıktan sonra Zhweıguan adlı br restoranda yemek yedik.

Yemek sonrası Nanjing Caddesine gittik.

IMG_4015

Nanjing, aslında Çin’in Jiangsu bölgesinin başkentidir ve  çeşitli zamanlarda Çin’de tarih sahnesinde rol oynamış altı hanedanın başkentliğini yapmıştır. Zamanın en önemli bilim ve ekonomi merkeziydi. İşte bu şehrin önemine binaen, Shanghai’da en önemli alışveriş merkezi olan bu yola, Nanjing Road denmiş. Bu yol şehrin doğudan batıya, tam merkezinde yer alıyor. Doğuda Bund denen işlek limandan başlayıp, People’s Square e kadar uzanıyor. Bu cadde üzerinde sağlı sollu alışveriş merkezleri ve dükkanlar var.

Sonrasında ise Yeşim Buda Tapınağına doğu yola çıktık. Burası Shanghai’in batısında yer alıyor. 1882’de Huigen adlı bir rahibin Burmadan getirdiği iki adet yeşim Buda heykel için yapılmış bir tapınak. Ancak bu tapınak son hanedan olan Qing hanedanı yıkılınca devrim zamanı tahrip edildi. 1928 yılında yeniden yapıldı. İçeride bulunan Yeşimden Buda heykeli görülmeye değer. İki adet heykelde beyaz yeşim taşından ve bütün bir taşın yontulması ile yapılmış. Maalesef burada fotoğraf çekilmiyor. Bu iki adet Buda’dan bir tanesi oturur pozisyonda ve mediatasyon yapıyor.   Bu heykelin yüksekliği 190 cm ve Buddha Tower denen ayrı bir yerde sergileniyor. Diğeri ise yatar pozisyonda (sağ yana yatıyor ve sağ eli başını desteklerken, sol eli sol dizinde –Şanslı Buddha-) ve 96 cm uzunluğunda.

IMG_4082

Bu Tapınakta bir de Budist ayinine denk geldik. Burada ayinler Bhutan ‘da gördüklerimiz gibi değiller galiba. Ayinler daha gevşek bir halde yapılıyor. Burada rahipler sarı renk giyisiler içindeler.

Daha sonra yemeğe kadar vaktimiz kalınca yeni yapılan Jing’an bölgesinde Jing’an Tapınağını dıştan da  olsa görmeye gittik. Aslında bu tapınak daha farklı bir yerde bulunuyomuş ve MS 247 yılına kadar giden bir tarihi ile  Wu hanedanlığı döneminde yapılmış. Bugünkü yerinde, Song Hanedanı zamanında, 1216 yılında yeniden yapılmış. Günümüzdeki son hali ise Qing Hanedanınca ve birkaç defa olacak şekilde yapılmış. Devrimden o da nasibini almış ve harap olmuş. Ancak bugünkü yönetim tapınağı yeniden inşa etmiş.

IMG_4221

Tapınağın karşısındaki parkta gezdik. Güzel bir  parktı. Parkta Tai Chi yapan insanlar vardı. IMG_4158

En sonunda Jing’an bölgesinde Crystal Couisine adlı bir lokantada akşam yemeğini yedik.

Sonrada akrobasi gösterisine gittik. Gösteri Ritz Carlton otelinin gösteri salonunda oldu. Burada 1.5 saat mükemmel bir gösteri seyrettik. Bu akrobasi gösterisi ünlü bir gösteri grubuymuş. Yaptıkları hareketler inanılır gibi değil.

IMG_4371

Shanghai benim beklediğimden çok fazla etkileyici bir şehir çıktı. Beklentimin pek fazla olmadığı bu metropolden bu kadar etkilenmişsek gerisi nasıl olacak acaba?

Yarın kki gece kaldığımız Petra otelden ve Shanghai şehrinden ayrılıyoruz.

Gezekalın…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: