Arjantin’de Asado keyfi…

IMG_9817Arjantin’e büyük baş hayvan 1536 yılında İspanyollar tarafından getirilmiş. Bol yağmur alan çayırlar (pampa deniyor)  tarım için elverişli olmasalar da gerek küçük ve gerekse de büyük baş hayvan beslemek için çok elverişli bir ortam yaratmış. Hayvanların beslenmesi doğal koşullarda, pampalarda olunca bu tür hayvanların eti de daha lezzetli oluyor. Çayırlarda, doğal koşullarda beslenen hayvanların eti daha az doymuş yağ asidi ve daha fazla omega-3 yağ asitleri içerdiğinden sağlık açısından da daha yararlı oluyorlarmış. Arjantin’de yediğimiz etlerin tatlarının bir başkalığı bu pampalarda doğal beslenen hayvanlar nedeni ile olsa gerek.

Parrilla

Arjantin et kültürünü tanımak  için bazı terminolojilerin anlamını bilmek lazım herhalde. Mangal ya da barbekü de pişen ete de, o eti odun ya da kömür ateşinde pişirilme olayına da Arjantin’da “Asado” , Brezilya’da “Churrasco” ismi veriliyor. Parrilla eti ızgarada odun ateşinde çevirerek pişirme işine diyorlar. Bize bu şekilde et sunumunu Torres del Paine Milli Parkı içinde bir çiftlikte yaptılar. Tavuk, domuz, sığır, koyun eti dahil her türlü eti bu şekilde pişirebiliyorsunuz. Yani bizdeki mangal kültürünün karşılığı diyebiliriz.

Bife de Lomo, yağsız bonfile anlamında. En pahalı olan et kesimi olup, sulu ve yumuşak bir et türü. Orada iken hep bu et türünü sipariş verdim ve yedim. Ancak Arjantinliler Bife de Lomoyu güzel bir modele benzetirlermiş. Yani “görünüşte iyi ancak yüzeyin altında bir şey yok” . Yani yağsız et türünde olmasından dolayı tadını beğenmeyenler çoğunlukta.

6267070053_d5d978a4a9_z

 Bife de Chorizo, Yağlı biftek türü diyebiliriz. Tadı ilkine göre daha iyi tabii ki. Yalnız Bu et türünü iyi bir yerde yemek lazım Yoksa yağı abartılı bir et de ağzınızda büyür durur.

Asado de Tira ise kısa kesilmiş kaburga. Bunu da çiftlikte kaldığımız gece denedik. Önce adam yerine koymadık. Hatta bana düşen bazı kaburgalarda etin varlığı bile şüpheliydi. Ancak kaburga üzerinde o minicik etler bir lezzet geldi ki anlatılmaz tatmak lazım…asado de tira Tabii ki eti doğru yerde yemek de önemli. Bizim et yediğimiz hemen her restorant bence türünün iyi örneklerini sundular. Ama Buenos Aires’de El Desnivel ve Torres del Paine içindeki çiftlik (Estancia Tercera Barranca ) en güzel etleri sundular bize.

El Desnivel (Defensa 855, Buenos Aires, Arjantin (San Telmo) ) aslında Buenos Aires’li uerel halkın tercih ettiği bir restoran iken, turistlerce keşfedilen bir mekan. Bu nedenle her zaman kalabalık. Grup halinde giderseniz yer bulmak zor olabilir. Önceden yer ayırtmak zor olabilir. Bir de Buones Aires dahil, Arjantin’deki şehirlerde saat 14:00’de saat 19-20:00’ye kadar açık restoran bulmak problem olabiliyor. Ancak El Desnivel her zaman açık bir restoran.

Bu arada merak edenler için orada et fiyatlarını veteyim; En pahalı et olan Bife de Lomo marketlerde  bizim paramızla 25 TL etiket fiyatına sahipti.

Bilginiz ola…

Gezekalın

19.04.2013 Saat 00:40

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: