Etiyopya Gezi Anıları: “Hello Foreynk”

IMG_3653

Sevgili Sanal Gezginler,

Bir kısım takipçim belki biliyordur. Ancak çoğunluğun bilmediğini düşündüğüm bir konuyu sizlerle paylaşmak ve bir açıklama yapmak isterim.

Gezi yazılarımın, tarafımdan, sanal ortamda gezginlerle paylaşılması aslında bu sayfalardan öncesinden başlamıştır.  İlk gezi yazımı 2009 yılı Haziran ayında http://www.gezekalin.blogcu.com adresinde yazmaya başlamışım. Gezilerimin öncesi de var tabii ki, ancak sanal ortamda amatörce yazılarımı ilk kez Balkan Ülkelerine yaptığım gezi sonrasında ve yukarıda belirttiğim adrese yazmıştım. Gezi yazılarıma başlama nedenim, özellikle o zamanlar, gezi anılarını sanal alemde ortak kullanıma sunan gezginlerin ve türkçe gezi yazılarının azlığıydı. Son zamanlarda bu yönde çok değerli bloklar görüyorum ve mutlu oluyorum.

Geçen sene kendi adıma internet ortamında alan ve isim alıp yazılarımı http://www.gezekalin.com adresinde paylaşmaya başladım. Dün yaşadığım bir olay daha önce yazdığım gezi yazılarını, belki biraz güncelleyerek, bu sayfalara taşımamın uygun olabileceğini düşündürdü. Arkadaşım Etiyopya’ya gezi planlıyor ve benden Etiyopya gezisi ile ilgili “neler söyleyebileceğimi, hangi ipuçlarını verebileceğimi” sordu.  Ben de kendisini eski blog yazılarıma yönlendirdim ama tüm yazılarımı derli toplu ve daha görsel içerikli bir sayfada toplamanın doğru olacağını da düşünmeye başladım. Bu nedenle bir süre bu sayfalarda eski gezilerimden anı yazılarını bulacaksınız. Bu yazıların altında gezi yazısının ilk yayınlanma tarihi vardır. Dolayısıyla geziyi o tarih itibari ile değerlendirmenizi rica ediyorum.

Eski gezi yazılarımın bu sayfalarda yayınlanması fikrini doğuran gezi olan Etiyopya gezisi, bu yazıların ilki olacaktır. Ben tekrar okurken çok zevk aldım, umarım sizlerde aynı düşüncelere sahip olursunuz.

Gezekalın..

Dr Ümit Kuru

19.09.2014

IMG_4050

OKUYUCUNUN DİKKATİNE: ETİYOPYA GEZİSİ MART 2011 TARİHİNDE YAPILMIŞTIR. GÜNCELLENMİŞ ESKİ GEZİ YAZISIDIR…

IMG_3384Hello foreynk”; Bu kelimeleri bazen “Hello forank”, bazen “Hello forink ve bazen de “Hello farenç” olarak duyduk. Bölgesine göre, çocuğuna göre söylem değişti. Ama en sık duyduğumuz, biraz da uzatılarak söylenen, “Hello Foreynk”’di.

Bunlar, yol kenarında sıra sıra dizilen, her biri kendi hünerlerini sergileyerek bazen bize sadece el sallayan, bazen “Hello foreynk”’in hemen arkasından gelen “Hay Lend” (High Land-Bu bir pet şişe içinde satılan su markası. Boş su şişelerini istemek amacıyla söylüyorlar) kelimeleri ile arabalarımızın arkasından delicesine koşan çocuklardan, Etiyopya gezimiz boyunca duyduğumuz kelimelerdi. “Merhaba Yabancı” (Hello Foreign) demek istediklerini, sevgili rehberimiz Mehmet açıklayana kadar anlamadık. Gezi yazımın giriş başlığının “Hello foreynk” olması gerektiğini, daha orada iken ve bu kelimeyi ve anlamını öğrendikten sonra kararlaştırmıştım. Salya-sümük, çoğunlukla çıplak ayak ve parçalanmış giysiler içinde olsalar da dünya güzeli halleri ile o minik ellerini açarak, artık sadece adı kalmış ama fabrikası çoktan kapanmış ve her su şişesi için kullandıkları“high lend” kelimeleri ile bağırarak arabaları takip etmeleri benim için unutulacak bir olay değildi. Aklıma ne zaman Etiyopya gelse, onların bu hallerini hatırlayacağıma eminim. IMG_2720

Etiyopya gezisinden döner dönmez fotoğrafları sınıfladım, bilgileri ve izlenimlerimi not ettiğim deftere göz attım. Bilgiler taze iken, sıcağı sıcağına gezi anılarımı yazmaya başladım. Bu gezinin programını okuduğum zaman iyi bir gezi olacağına inanmıştım. Etiyopya’nın başkenti olan Addis Ababa’dan başlayarak güneyinde yer alan Omo vadisi kabilelerine doğru 10 gün sürecek olan bir gezi yaptık. Bu bölgeler oldukça zor olan bölgeler. Ancak turizm yönünden bir o kadar da bakir olan yerler. Öyle lüks arayan, her dakika elektrik ve sıcak su arayan, her istediği yemeği bulacağını düşünen oralara gitmesin. Hayal kırıklığı yaşayacaklardır. Ama orada yaşayabilecekleri deneyimleri de kaçıracaklardır. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; bu gezi benim  yaptığım en muhteşem gezilerden birisi oldu.

Evet, sanal gezgin arkadaşlarım; elde anılar, bol bol fotoğraf var, video var, belge var.. Anlatacak adam olarak bendeniz de var… Daha ne bekliyorsunuz, buyurun Etiyopya gezi anılarıma..

Gezekalın..

İlk yazım tarihi:

13.03.2011, saat 19:16

Yeniden gözden geçirme

19.09.2014, Saat 02:27

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yorum bırakın

2 Yorum

  1. naime

     /  Eylül 22, 2014

    Tekrar gitme isteği uyandı. ellerine sağlık.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: