Vietnam-Laos-Kamboçya Gezi Anılarım-Giriş

SONY DSC

Ön Bilgidir:

Tüm Sanal Gezginlere içten bir merhaba..

Bir süredir (2015 yıında yeni gezilere kadar) sağda solda yazdığım yazıları, kendi adıma açtığım blogda toplamaya çalışıyorum. Bu yazıları tekrar güncelleyip, fotoğrafları da yeniden seçip işleyerek yazıya dökmek, ilk yazılmış halinden daha zor olmakla birlikte tüm gezi anılarımı bir yerde toplama isteğimin cazibesi yanında ödenebilecek bir bedel gibi duruyor.

Bu sefer sizlerle 2008 yılında gerçekleştirdiğimiz Vietnam/Kamboçya/Laos gezimizin yazısını paylaşıyorum. Umarım bir gün oralara ziyaret edecek gezginlere yardımı olur.

Gezekalın

Dr Ümit Kuru 2014

SONY DSC

Sin çaouv, Sabaydi, ve Sue sav-dey

Yukarıda okumakta zorlandığınızı düşündüğüm üç kelime, Türkçe de tek bir kelimenin karşılığı; Merhaba.

Vietnam dilinde “Xin chao” yazılan ve “sin çauv” diye okunan, Lao’luların ülkesi Laos’un dilinde “Sa-bai-dee” şeklinde yazılan ve “sabaydi” okunan, Kamboçya insanları Kimer’lilerin dilinde ise Sues dei yazılan Sue sav-dey olarak okunan kelimeler, çok sevdiğim bir kelimenin, “merhabanın” karşılığı. Birazı bayram tatilinden, birazı senelik izin hakkımdan, 17 günü yana yana getirip Vietnam Kamboçya Laos gezisi gerçekleştirdik. SONY DSC

Bu ülkelere gezi fikrini Tayland’da Kraliyet Sarayını gezerken aklıma koymuştum. Yıllardan 2003 olması lazım. Tayland’ın o muhteşem Kraliyet Sarayının bahçesinde Angkor Wat’ın bir maketi vardı. Ben o maketin önünde çakılıp kalmış ve o muhteşem eserin maketi karşısında bile büyülenmiştim.

Karar o zaman verildi; Kamboçya görülmeliydi. Oralara kadar gitmişken de Vietnam ve Laos da listeye eklenmeliydi.

Bütçe ayarlanması, tur ayarlanması derken 2008 yılının şubat ayı için Vietnam Kamboçya ve Laos turu ayarlanmıştı. Peru grubu gezginlerinden altı arkadaşı fiilen, iki tanesini de ruhen yanımıza alarak sevgili eşim ve bendenizden meydana gelen sekiz kişilik ekip hazırlıklara başladık.

Program, kağıt üzerinde mükemmeldi ama pratikte yaşadığımız sıkıntılarımız oldu. O zaman lokal tur şirketleri ile sıkıntılar yaşadık. Buna bir de bizi götüren firma rehberlerinin acemiliği eklenince problemler yaşandı.  Gidilen bölgenin zor, yemeklerinin damak tadımızdan farklı ve bavul açmaya pek fırsatımızın olmayacağını filan hep hesaplamıştık ama uçak saatlerinin seçiminin kötülüğü yüzünden neredeyse Angkor Wat’ı bile göremeyeceğimizi, her gün sunuluş sırasına kadar aynı menüde yemeği yiyeceğimizi de hesaplamamıştık.

SONY DSCNeyse biz bardağın dolu tarafından bakalım; bu yerleri görmek, o fakir ama mutlu insanları tanımak, Mekong nehri ile birlikte bu üç ülkeyi dolaşmak güzel bir deneyimdi. Şahsım adına mutluyum.

Haydi bakalım “sanal gezginler”; Vietnam-Laos-Kamboçya gezi yazıma….

Gezekalın

Dr Ümit Kuru

28.11.2014   Saat 23:00

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: