Sekizinci Kıta Madagaskar: Moramanga-Andasibe Ulusal Parkına Doğru

Gezi Tarihi 14.09.2016

IMG_8504.JPG

Artık Batı Madagaskar gezimizi bitirdik, Doğu Madagaskar gezimize ise bugün başlayacağız. Öğle saatlerine kadar Morondava’da serbest zamanımız var. Sonra uçakla başkent Tana’ya uçup, Oradan araçlarla Moramanga’ya gideceğiz. Kalan günlerimizde, Doğu Madagaskar’da Andasibe Ulusal Parkı ve civarını gezeceğiz. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yine programda olmayan, ama sevgili Aykut’un yapılması mümkün olan tüm ricalarımızı gerçekleştirme arzusu sonucunda yapılacak olan, bir aktivite için grup ikiye bölündü. Aralarında benim de bulunduğum bir grup yakında bulunan balıkçı köyü Betina‘ya bir ziyaret gerçekleştirecek. Diğer grup ise tesisin havuz ve denizinden faydalanacak.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sabah erkenden uyanınca önce kaldığımız tesisi keşfe çıktık. Bir kere odaları çok güzel. Civar ise tam kartpostallık. Beyaz kumlar, hindistan cevizi ağaçları içinde birbirinden ayrık evler düşünün. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kahvaltı sonrasında Betania Köyüne gitmek üzere yola çıktık. Bu köy için sahile çıkıp, buradan kanoya binmemiz ve kısa da olsa bir deniz geçmemiz gerekiyor. Burada gelgit olayları çok etkili. Şimdi suyun çekilme zamanı. Aslında köyün yerlilerinin çoğu bellerine kadar suya girip yürüyerek de karşı kıyıya geçebiliyorlar.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kısa bir kano yolculuğu ile köye ulaştık. Buranın kanoları, Manambolo Nehri’nin pirogue’lerinden farklı. Bunlar balık tutmada kullanıldığı için ana kanoya bitişik bir denge sağlayıcı uzantıya daha sahipler. Bazılarında yelken var. Bu köyün insanları balıkçılıkla geçiniyorlar. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Betania Köyü Morondava’nın güneyinde 1000 civarında Vezo balıkçısının yaşadığı bir köy.  Vezo kelimesi bir etnik grubu göstermiyor. Daha çok balık avlamak için yarı göçebe bir hayatı seçmiş insanları anlatıyor. Vezo “balık” veya “denizle mücadele eden” anlamında bir kelime. Bu insanlar Batı Madagaskar sahili boyunca yarı göçebe halde balık tutarak yaşıyorlar.

IMG_8585.JPG

Köye girmeden daha sahilde bizi köyün neredeyse tüm çocukları karşıladı. Tüm şirinlikleri eşliğinde verebileceğimiz ya da alabilecekleri ne varsa onun peşindeler. Bilezik, takı, şeker ya da çikolata herşeyi birbir sorguluyorlar. Bir ara işi abarttılar, çantalarımıza takılan THY amblemi olan güvenlik kartını bile istediler. Verdik tabii ki. Ama bir baktım ki amblemin askısı boynuna geçebilen bir küçüğün boynuna kolye niyetine takmışlar. Bir gülmedir aldı bizi. Biz bir taraftan, onlar bir taraftan karşılıklı gülüşüp duruyoruz. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu köyü yaklaşık 1 saat kadar gezdik. Çok güzel insanlar, sevgi dolu karşılandık. Daha sonra sahile geri dönüp, bu sefer yürüyerek konakladığımız tesise döndük. Grubun diğer üyeleri ise denize koşturmuşlar.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sahilde balıktan yeni dönmüş ve ağlara takılmış balıkları ayıran balıkçı tekneleri var. Bir süre deniz keyfi yapıldıktan sonra tesise döndük ve öğle yemeğimizi yedik.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu sırada uçuşumuzun ertelendiği haberi geldi. Tesiste keyfimiz yerinde olunca ve bugünü uzunca bir yolda geçireceğimizden pek de keyfimiz kaçmadı. Hatta bunu fırsat bilip Morondava içini biraz yürüyerek gezme şansımız bile oldu.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yaklaşık 2 saatlik bir rötar sonrasında Başkent Antananarova’ya uçtuk. Bizi getiren uçakla geri dönmüş olduk. Uçuş çok keyifliydi ve 50 dakikada başkentteydik. Havaalanı çıkışında bizi minibüslerimiz bekliyordu. Bunun anlamı yollar batı tarafı kadar bozuk değil olsa gerek. Başkentten, Moramanga arası 117 km ve yaklaşık olarak  saatlik bir yolumuz var.

Konaklama yapacağımız İndri Lodge adlı otele vardığımızda saat 21:00 bulmuştu. Aslında vakitlice varsak, gece safarisi yapılacaktı. Ancak uçak rötar yapınca, aktivite yarın akşama kaldı. Akşam yemeği sonrası odalara çekildi. Gezinin en berbat oteli burasıydı. Odalar kötüydü.

Yarın büyük bir gün olacak . Andasibe ormanlarında lemur peşinde olacağız.

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Vezo_people
https://en.wikipedia.org/wiki/Andasibe-Mantadia_National_Park
http://iclaldunyayigeziyor.blogspot.com.tr/2014/07/13-madagaskar.html
Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: