Balkanlarda Ataların ve Baharın İzlerinde-Giriş

SONY DSC

Okuyucunun dikkatine;

Bu gezi yazısı Mayıs 2009 tarihinde yapılmıştır. Gezi yazısı yeniden düzenleme ile yayınlanmaktadır. Gezi yazısında bazı bilgiler parantez içinde güncel hale sokulmuştur. Yazıyı bu bilgilenme ile takip etmenizi rica ediyorum.

Gezekalın

Dr Ümit Kuru

SONY DSC

Bir zamanlar her pazartesi gecesini iple çekiyordum. Buna neden olan usta sanatçı Erdal Özyağcılar yanında, Makedon sanatçıları dahil, çok sayıda iyi oyuncuların en üstün performanslarını sergiledikleri “Elveda Rumeli” adlı diziydi. Burada temel bazı tarihi olaylar zemini üzerinde, Sütçü Ramiz ve ailesi eksenli, traji-komik olaylar anlatılıyordu. Benim izlediğim diziler içinde en beğendiğimdi.

SONY DSCTarih her zaman ilgimi çekmiştir. Bu dizi hem tarih, hem üstün performans sergileyen sanatçılar ve hem de doğal güzellikleri yan yana getirince beni kendine bağlamıştı. Bağlamıştı bağlamasına ama bir süre sonra da içimde bir kıpırtı yaratmaya başlamıştı. Bu kıpırtı buraları görme isteğiydi. Başlangıçta, ruh hali olarak “Buraları yakın uzaklık sınıfına giriyor, nasılsa gidiveririm” havasına sahiptim. Ama dizi ilkbahara doğru ilerleyip, Makedonya’nın yeşilini göstermeye başlayınca bu sefer “Yolcudur Abbas, bağlasan durmaz” ruh halini yaşamaya başladım. Yani Makedonya yolları gözükmüştü bize. SONY DSC

Makedonya ve Kosova’yı, 6 gün ve 5 gece Makedonya’da kalmak üzere Makedonyalı bir firma ile (VisitMacedonia, http://www.visitmacedonia.com.mk) ve Arnavutluk kısmını ise 2 gece 3 gün Arnavutluk’dan bir firma (Albania Express, http://alb-exp.com) ile yapmaya karar kıldım. Grubumuzun sayısı sadece 6 kişi olunca böylesi daha ucuza gelecekti.  Rehberlerimiz, 8+1 kişilik arabamız, merkezlerde otel konaklamalarımız oldu. Hepsinden önemlisi de standart tur programlarında olmayan programımızla Balkanlara yeni yeni gelen baharı yaşamak şansımız oldu. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; harika bir gezi oldu.
Sevgili Sanal Gezginler; Yediğim, içtiğim benim ama Makedonya-Kosova-Arnavutluk gezi anılarımı ve fotoğraflarımı paylaşıma açtım.

SONY DSC

Otuz altı kısım tekmili birden; 7 Gece-8 Gün de Makedonya-Kosova-Arnavutluk

Gezekalın

Dr Ümit Kuru

İlk yayın tarihi 29 Haziran 2009, 00:16

Gözden geçirilmiş son yayın tarihi 16.10.2014 Saat 01:17

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: