Karşı Sahil; Midilli (Petra, Mithimna (Molivos), Eftalou Plajı)

IMG_2856

Bugün artık Midilli Adasının bir başka köşesine, kuzeyde bulunan Mithimna (Molivos)’a doğru gidiyoruz. Burada Eftalou plajında bir otelde (Bella Vista Hotel) kalacağız. Gezimizin bu bölümü biraz daha sakin geçecek, yani sabahtan  akşama deniz ve güneşlenme halinde olacağız. Ama Adanın Kuzeyinde geçireceğimiz 3 günden bir günümüzü yakın bir çevreye, Skala Sykamineas ayırdım. Burası minik sahili ve ahtapot yemeği ile meşhur.

Skala Kallonis’te kaldığımız  Imerti Resort Hotelden ayrılmak çok zor oldu. Buradan Petra üzerinden Molivos’a uzaklık 25 km. Ancak yolları dar olunca süre uzun oluyor. Allahtan ki yol boyu yeşillik ve zeytin ağaçları dolu, yani zevkli bir yol.

kalkış Skala Kallonis, Yunanistan varış Mithymna, Yunanistan - Google Haritalar - Google Chrome 17.07.2013 235957

Petra, Molivos’a yaklaşık 6 km uzakta olan bir yerleşim yeri ve turistlerce çok ziyaret ediliyor. Biz de Molivos’a kalacağımız yer olan Eftalou Plajina gitmeden önce burada vakit geçirmek istedik. Tüm kaynaklarda buranın denizinin güzelliğinden bahsediyordu. Ancak Petra’nın ana cazibe merkezi 40 metre yükseklikte bir kaya üstüne inşa edilmiş bulunan Meryem Ana Kilisesi.

IMG_2785Aracımızı otoparka bıraktıktan sonra civarı keşfe çıktık. Önce yol yorgunluğumuzu atalım diye Kantina adlı bir kafeteryaya girdik. Kahvelerimiz biter bitmez de çevreyi gezmeye başladık. Küçük çarşısı çok güzel. Petra 19 & 20 yüzyıla ait eski konaklar ve güzel bahçelerle dolu şirin bir yer. Gerçekten  şu ana kadar gezdiğimiz yerler içinde en fazla turistin olduğu yerde burasıydı.

Ara sokaklarda olan bir kiliseyi ziyaret ettikten sonra 114 oyma taş basamakları tırmanmanız gereken Meryem Ana Kilisesine doğru tırmanışa geçtik. Ekibin tamamı gelmedi tabii ki. Sevgili yol arkadaşım, eşim Naime ile birlikte taş basamakları tek tek çıktık.  Ödülümüz ne mi oldu?  Nefes kesen bir Petra panoraması.

IMG_2855

IMG_2836

 Varelcidena konağı, merkez meydanına çok yakın bir müze konak. İçini gezmedik ama bu konak muhteşem duvar resimlerine ve iç tasarımına sahipmiş.

Petranın plajı adanın en güzel ve düzenli yeridir diye yazıyordu kaynaklar. Ancak biz önce otelimizi bulup yerleşmek istedik. Nasılsa buraya tekrar geliriz diye düşündük.

Petranın koyunda Hagios Giorgis, Mikro Nisi, Glaronisi ve Mirmingi adlı 4 adacık görülüüyor. Bu adacıklar kuş gözlemevleri ayni zamanda yabani kuşların hayatını koruyan bölgeler olarak ilan edilmiş.

IMG_2860

Molivos içinden geçip kalacağımız Eftalou Sahilindeki Bella Vista Hotele ulaştık. Bu otel tam denizin dibinde olmasına rağmen bizim gönlümüz hala Kalloni’deki Imerti Resort Hotel. Bu otellere 3 gece için ortalama 170 EUR (oda kahvaltı, 2 kişi için) ödeme yaptık.

IMG_2876Öğle yemeği için iseEftalou plajının 3 km kadar ilerisinde bulunan sahil kenarındaki bir güzel restoranı tercih ettik. Bu kesinlikle doğru bir tercihti. Maria isimli bir kadın ve ailesinin işlettiği bu restoran hem yemekleri ve hem de çalışanlarının sevecenliği ile mest etti. Burada yediğimiz börekleri mutlaka tatmanızı tavsiye ederim.

Yemek sonrası deniz için otelimize döndük. Hemen denize koştuk ancak hemen de denizden çıktık. İnanılmaz soğuk bir denizdi. Adanın kuzey tarafının soğuk olduğunu tahmin ediyordum ama bu kadarını hiç beklemiyordum. Ekibin morali, ben dahil bozulmadı desem yalan olur.

Akşam yemeği için Molivos’a gittik. Eftalou ile Molivos arası 3 km kadar. Triena adlı bir restorana girdik. Denize bakan bu restoranda bir yandan yemeklerimizi yedik, bir yandan da güneşin batışını ve hilal şeklinde ayın çıkışını izledik. Yemek sonrası ile Molivos’u turladık. Molivos akşamlarını mutlaka yaşamak lazım.

IMG_2893

Yarın Molivos ve Skala Sykamineas gezilerimiz var. Bekleriz.

Gezekalın.

Ümit Kuru

18.07.2013 Saat 01:25

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: