Karşı Sahil;Midilli (Vatera Plajı, Polichnitos)

Midilli Adasında 3. günümüze uyandık. Sıkı ve zevkli bir kahvaltı sonrasında erkenden yola düştük. Bugün  Kalloni körfezinin diğer tarafına, Vatera Plajına gitmeyi ve dönerken de Poilchnitos’un taşevlerini yürüyerek gezmeyi amaçlıyoruz.

Kaldığımız yerden Vatera Plajına kadar 45 km kadar yolumuz var. Yollar düne göre daha iyi ama yine dar ve az da olsa virajlı. Kalloni’den çıktıktan sonra nehirlerin oluşturduğu sulak alanlarda ve tuzlalarda göçmen kuşları görebiliyorsunuz. Kalloni’den çıktıktan sonra yaklaşık 10. km’de Polichnitos sapağı var. Bunu kaçırmamanız gerekiyor, yoksa yolun devamında kendinizi Mytilini’de bulma şansınız var.

kalkış Skala Kallonis, Yunanistan varış Vatera Beach - Google Haritalar - Google Chrome 16.07.2013 220819

Polichnitos içinden geçerek öğleye doğru doğru Vatera Plajına geldik. Polihnitos Belediyesine ait olan bölgede Vatera Plajından başka, Vasilika, Lisvori, Polihnitos, Skala Polihnitou, Nyfida, Vrisa ve Stavros adındaki birbirinden güzel köy ve beldeler varmış. Vatera sahili oldukça uzun ve denizi de çok güzel.

Hemen kıyıda bir kafe-restoran karışımı mekana konuşlandık ve öğle sonrasına kadar denizin ve güneşin tadını çıkardık. En hafif öğle yemeğimizi burada yedik diyebilirim.

IMG_2723-001

Saat 17:00 gibi ise buradan kalkıp, heyecanla beklediğim Polichnitos köyünü gezmeye gittik.

Polichnitos adı ‘Polla İhni’ kelimelerinin birleşiminden oluşmuş. Rivayete göre, özellikle sahil kenarında olan bir çok (polla) küçük köy (İhni) Sirakuslu korsanlardan korktukları için, denizden uzak olan, tepelerle çevrilmiş ve gerek Kalloni körfezinden, gerekse Ege Denizinden görülmeyen bugünkü bölgeye göç etmek zorunda kalmışlar.

Arabamızı meydana park ettikten sonra köy içinde yürümeye başladık. Yol tepelere doğru çıktıkça, sokaklar daralmaya ve eski taş evlerin güzelliği de artmaya başladı. Ekip ilk yokuşun sonunda inişe geçti ama benim pek erken gitmeye niyetim yok. Onlarla aşağıda, meydandaki kahvede buluşmaya karar verip, dar sokakları hızlı hızlı arşınlamaya ve bol bol da fotoğraf çekmeye başladım. Sokaklarda, evlerin önünde 2-3 lü gruplar halinde yaşlılar toplanmışlar, koyu sohbetler yapıyorlar.

IMG_2733-001

Yaklaşık 45 dakika bir o sokak, bir bu sokak yürüdüm durdum. Sonunda ben de bir yokuşun başından aşağıya, Polichnitos meydanına doğru yürüdüm ve bizimkileri kahvede oturur halde buldum. Sonrada Skala Kalloni’de bulunan otelimize doğru   yola koyulduk.

Bu gece Skala Kalloni’de son gecemiz. Garson Dimitri’nin hizmet verdiği Mimis restoranta yerleşip yemeklerimizi ve tabiki Uzo’muzu sipariş ettik. Bu son gece meşhur Kalloni sardalyesi yemeye karar verdim. Sardalye balığının ızgarada pişirilmişini getirdiler. Sardalyenin içini temizlemiyorlar. Bu balığı layıkıyla yiyebilmeniz için birkaç küçük sır bilmeniz gerekiyor. Bir kere bu balığın mevsimi yazdır, denizden çıkarır çıkarmaz en küçük sardalyeleri seçip bir kapta kalın tuzla bastırırlarmış. Sözkonusu sardalyeler ince ve tatlı olduğundan, beş saat sonra kabuklarını soyup enfes bir meze olarak yiyebiliyorsunuz. Güzel bir balıktı gerçekten. Kalloni’ye kadar gelmişken kaçırmayacağınız işlerden bir tanesi de bu olmalı.

Yemek sonrası yemek yediğimiz Mimis Restorantın karşısında bulunan pastanede bir de güzel dondurma ve kadayıf yedik. Bu pastaneyi de kaçırmayın derim.

Kalloni’de geçirdiğimiz 3 gün dolu dolu idi. Yarın adanın Kuzeyine doğru çıkacağız ve Eftalou Sahilinde 3 gece geçireğiz. Burada biraz daha sakin bir tatil yapacağız.

Gezekalın

Ümit Kuru

17.07.2013 Saat 00:38

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Önceki Yazı
Yorum bırakın

1 Yorum

  1. gelincik

     /  Eylül 2, 2013

    Bak bak, yeni yazı yok. bir daha da bakmam:)

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: