On iki Adaların Kuzeyine Mavi Tur: Lipsi Adası

IMG_9388.JPG

IMG_9381Patmos Adasında erken uyandık ve hanımla küçük bir yürüyüş yaptık. Ada halkı hala uykuda. Dün gece geç saatlere kadar açık olan kafe ve restoranlar kapalı. Adada derin bir sessizlik var. Patmos Adasının gece hareketliliği, diğer gezdiğimiz adalara göre az sayılacak düzeyde. Adanın kutsal kabul edilmesinden midir? Bilemedim! Sakinliği ve kristal berraklığı ile denizin çağrısına daha fazla dayanamayan Naime, Meltemi adlı kafenin önündeki sahilden denize girdi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Tekneye dönüp kahvaltımızı yaptıktan sonra Lipsi Adasına doğru demir alıp yola çıktık. İsmail kaptan bizi bugün yüzmeye doyuracak gibi duruyor. Dört yerde demir atıp yüzeceğiz. Lipsi Adası çok küçük ve yerleşim yeri az bir ada. Gezilecek pek bir yeri yok. Bu nedenle oraya ancak akşamüstü gitmeye niyetli.

IMG_9412.JPG

İlk durağımız Patmos Adasının Kuzey Batı ucunda yer alan Nekrothalassa adlı bir sahil oldu. Denizi de, deniz altı hareketliliği de çok güzeldi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Burada uzun bir yüzme sonrasında yolumuz üzerindeki bir başka adaya uğradık ve denize girdik. Burası Arki Adası. Burada su problemi yüzünden hiçbir zaman büyük yerleşim olmamış. Burada da deniz ve su altı çok güzeldi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Akri Adasında hem öğle yemeği ve hem de uzun bir yüzme molamız oldu. Sonraki durağımız ise İsmail kaptanın bize beyaz ada diye söylediği yerdi. Pırıl pırıl, ismine yakışır beyazlıkta bir denizi vardı. Aslında bunlar Lipsi Adası çevresinde bulunan küçük ada ve kayalıklar. Lipsi çevresinde 24 adet küçük ada bulunuyor.

IMG_9477.JPG

Burada yüzmeyi kısa tuttuk. Arki Adasında tekneye çıkarken küçük bir kaza geçirip ayağımı yaralayınca bu güzelim denizde yüzme şansım olamadı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

IMG_9634.JPG

Lipsi öncesi son durağımız ise İsmail Kaptanın mağaralar dediği bir yer. Zamanın su ve rüzgar aracılığı ile kayalar üzerinde ortaya çıkardığı mağaraların görselliği çok güzeldi. Botla her defasında 8 kişi olacak şekilde mağaralar içinde ve çevresinde tur attık.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Dolu dolu yüzme ile geçen günün ardından Lipsi Adasına doğru yola çıktık.

IMG_9656.JPG

Lipsi Adası  Leros adasının kuzeyinde ve Patmos Adasının doğusunda yer alıyor.  16 km² yüz ölçümü ve yaklaşık 700 kişilik bir nüfusu var. Küçücük, sakin, sevecen insanları olan bir ada burası. Adanın büyüklüğü her yere yürüyerek gidebilmeniz için uygun. Zaten ada halkı da liman çevresine yerleşmiş. Limanın arkasında beyaz badanalı ve mavi panjurlu tipik ada evleri var. Kasabanın merkezinde mavi kubbeli ve iki çan kulesi bulunan Ag. Ioannis Theologos (St. John the Theologician) Kilisesi adanın tek büyük binası.

Tekne limana yanaşır yanaşmaz bu şirin adanın liman ve dar sokakları arasında yürüyüşümüze başladık.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yürüyüşümüz sırasında ev yapımı reçellerini satan bir aile ile küçük bir muhabbetimiz olunca evin hanımı bizi evin içine davet etti ve tam 102 yaşında olan annesi büyük annesi ile tanıştırdı. Bu yaşlı kadının gözleri görmüyor ama aklı halimizi hatırımızı soracak kadar yerinde.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Lipsi’nin dar sokaklarını uzun bir süre dolaştık. Burası gerçekten görülmesi gereken yerler arasında olmalı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sahilde çok sayıda restoran var. Adaya özgü “pouggi” adlı tatlı var. Bunu tatmadan adayı terk etmemelisiniz. Bunu çeşitli şekillerde yapıyorlar. Kuru ve üstünde pudra şekerli hali kavala kurabiyesine benziyor ama burada yediğim ondan daha lezzetliydi. Tatlının “dipla” denen hali ise kızgın yağ ve çatal yardımı ile şekillendirilen biçimi. Mutlaka denemelisiniz. Limanın solunda bir pastahane var. 24 saat açık olan bu yerde hem dondurma ve hem de bu tatlıları yeme şansını kaçırmayın derim.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yemeği teknede yedik ama şimdi bu satırları yazarken pişman olduğumu hissediyorum. Adada çok sayıda yer arasında Nick ve Louli‘nin yerinde yemeği yemeliydik. Nick’in yeri bizim İsmail kaptanın tavsiye ettiği yer. Müzik canlı olmasa da her zaman kulağa hoş gelen müzik çalınıyor. Geceyi Nick’in yerinde yemek yiyen mürettebatı izleyip oynayarak sonlandırdık. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Lipsi Adasını, bu tura çıkana kadar hiç duymamıştım. Ama göreceksiniz bu küçük ada hem kendisi ve hem de yakınında bulunan ve yüzme için çok uygun olan diğer adacıklar için bol bol turist çekecektir. Özgün halini kaybetmeden görmek de fayda var. 

Gezekalın

Dr Ümit Kuru

25.06.2016 Saat 12:58 

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: