GUATEMALA GEZİSİ:BELİZE-FLORES

Gezi Tarihi: 25.10.2010

Cancun sahili

Guatemala gezisi, Meksika gezisini takip eden bir bölümdü. Ancak başlamadan önce hemen söyleyeyim ki tek başına bile bu ülke 10 gün gezilebilirmiş. Doğası muhteşem, tarih doğa ile iç içe. Severim böyle yerleri. Güzel insanlarını da tanımak işin bonusu.

Guatemala Orta Amerika’nın bir ülkesi. 110.000 km karelik bir alanı ve 13 milyon civarı da nüfusu var.

where-is-Belize.png

Bir söylentiye göre Guatemala kelime anlamı olarak, Maya-Toltek dillerinde “Yüksek Ağaçlar Ülkesi” anlamına geliyor. Gerçekten özellikle Ceiba ağaçlarının boyları görülmeye değer. Tikal antik kenti ormanın içinde ve hala keşfedilmeyi bekliyor. Burada ormanın gerçek sahipleri ile birlikte olabiliyorsunuz. Howler Maymunları daldan dala atlarken, arı kuşunu çiçeklerin tadına bakarken ya da benim gibi daha da şanslıysanız Guatemala’nın sembol kuşu olan Toucan’ları fotoğraflama şansını yakalayabilirsiniz. Hele o güzelim Atitlan gölü ve Antiqua şehrinden çok zor ayrıldık.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sabah Cancun’da, kumsalda hanımla yürüyüşümüzü yaptık. Daha sonra da uçuş için havaalanına gittik.

The World Countries Flags

Belize bayrağı

Cancun’dan uçakla Belize şehrine uçtuk. 1973 yılına kadar İngiliz Honduras’ı olarak bilinen Belize, 1981 yılında bağımsızlığını ilan etmiş. O zaman fark etmediğim, sonradan bu yazıyı hazırlarken öğrendiğim bir ayrıntı, dünyada bayrağında insan resmi olan tek ülke Belize imiş.

Uçakla Belize şehrine indik. Bu küçük ve yemyeşil olan ülkenin başında bir bela var. Genellikle Kasım aylarında meydana gelen fırtınalar ve kasırgalar, ülkede büyük hasarlar meydana getiriyorlarmış. Bu fırtınaların meydana getirdiği hasar sebebiyle daha önceleri Belize City’de olan başşehir unvanı, 1961 senesinden sonra iç kısımlardaki Belmopán’a nakledilmiş. Yani Belize City, sandığımız gibi, şu anda başkent değil.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Belize Havaalanının gümrüğünde, gezdiğim diğer iki ülkeye göre en fazla aramaya maruz kaldık. Gruptaki diğer arkadaşlarla ortak fikrimiz, bu insanların can sıkıntısı nedeni ile herkesi didik didik aradıkları oldu. Havaalanı çıkışında bizi, sadece Guatemala sınırına kadar eşlik edecek olan rehber karşıladı. Sıcak insanlar. Otobüse doluşup, Guatemala sınırına ulaşmak üzere yola düştük. Havaalanından itibaren, Guatemala’da konaklayacağımız Flores’e kadar 225 km yolumuz var. Bir taraftan turun programında neden bu kadar çok otobüs yolculuğu olduğunu düşünüp kızıyorum, bir taraftan da Belize’yi otobüs içinde iken de olsa tanıyacağım diye gezgin avuntusu yaşıyorum.

Tam ekran yakalama 18.11.2016 235640.jpg

Yol almaya başlar başlamaz, yol boyunca hemen hemen her elektrik direğinin yerlere devrilmiş olduğunu fark ettim. Bazı ağaçlar köklerinden sökülmüş bir şekilde yere yatmış. Meğerse biz Cancun’da gök gürültüsü ve şimşekler eşliğinde beleş tekila tokuştururken, burada fırtına yapacağını yapmış, insanları yerlerinden etmiş, ne ev ne de ağaç bırakmış. Yolu açabilmişler ama evlerde elektrik hala yokmuş. Bir gün önce yola çıksak, bu talihsizliği bizde yaşayacaktık.

Belize yolda5.JPG

Belize’ye Amerika’nın keşfinden sonra 1500’lerde ilk yerleşenler İspanyollar olsa da, 1600’lü yılların ortasında adaya gelen İngilizler, adanın tabii kaynaklarını Avrupa’ya taşıdıkları gibi Afrika’dan insanları getirerek köle olarak kullanmışlar. Bu nedenle burada yaşayan Maya kökenli yerli halk ve İspanyol-yerli halk karışımından ortaya çıkan melez halk (Mestizolar) yanında, Afrika kökenli çok sayıda siyah derili insana rastlıyorsunuz. Evlerin hemen hepsi tek katlı ve ahşap evler, ortalık yemyeşil, her yerden bir su çıkıyor. Bir de dün gece yağan şiddetli yağmur nedeni ortalıkta küçük küçük gölcükler oluşmuş.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sonunda sınıra vardık. 20-30 metrelik bir alanı yürüyerek geçmemiz gerekiyor. Ellerde bavullarla bir başka ülkeye adım atıyoruz. Hava karardı artık. Sınırı burada kolay geçiyoruz. Zaten buraya sınır demeye de bin şahit gerekiyor ama bu ortamında bir güzelliği var.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu sefer Guatemala’lı rehber bizi devir aldı. Yeni otobüse atlayıp, konaklama yapacağımız Peten Itza Gölüne bağlı olan Petenchel Lagünü kenarında kurulu olan Villa Maya adlı otele doğru hareket ettik. Bugünün sonu gelmeyecek gibi hissetmeye başladım.

Yaklaşık 1,5 saat kadar sonra ise otele geldik. Otele girer girmez hepimizin yol yorgunluğu bir anda kayboldu sanki. Gecenin bu karanlığında etraftaki güzelliğin kokusunu alıyordum. Ayın tam yuvarlak zamanı ve ayın ışığı göle çok güzel bir yansıma yapmış. Otel odaları altlı-üstlü bungalov odalar, içerisi çok güzel döşenmiş. Odalar, doğa ile uyumlu. Burası zaten ekolojik turizm otellerinden bir tanesiymiş.

Akşam yemeği çok zevkli geçti. Yemek sonrasında göl kenarında kısa bir muhabbet sonrasında gözler kapanmaya başlayınca yatağı arar olduk.

Yarın büyük gün; gezinin en önemli ayaklarından olan Tikal Antik Kenti gezilecek. Yani bir sürü güzelliklere gebe bir gün bekliyorum.

Gezekalın ve Aydınlık kalın…

Dr Ümit Kuru

İlk basım tarihi: 29.11.2010 St 18:05

Gözden geçirilmiş son basım tarihi: 18.11.2016 Saat 23:20

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: