Şile Ağva Yolunda Unutulmaz Bir Tat; Boşnak Mantısı

IMG_9401

Bu hafta sonu çok güzel bir tatil yaptık.. Saklıgöl/Karamandere-Şile ve Ağva gezilerini, birbirlerini seven 21 gezgin arkadaş olarak tamamladık. İstanbul’a doğru dönüş yaparken ve Şile/Yeniköy’den geçerken yol üstünde tesadüfen görüp mola verdiğimiz bir yerden ve burada tattığımız Boşnak Mantısından bahsedeyim istedim sizlere.

Yeniköy, Şile’ye 7 km mesafede olan ve köy halkının büyük bir kısmı Yugoslav göçmenlerinin oluşturduğu bir köy ve bu göçmenler köye 1925 yılında yerleşmişler. Bu köyün aslında eski bir Rum yerleşim yeri olduğu söyleniyor. Ben Ağva’ya hem gelirken ve hem de Ağva’dan giderken bu yolu tercih eder ve kullanırım. Çünkü buranın baharlarda havası bir başka olur. İlkbaharda ağaçların yeşil gözümü yorar, sonbaharda ise ağaçlardan düşen sarı yapraklar yolları tamamen örter. Neyse uzatmayalım; Çünkü konumuz mantı…

Efendim! Bendeniz mantıyı pek bir severim. Annemin yaptığı irice mantıdan, Kayserili sevgili dostlarımızın yaptığı incecik, minicik mantıya kadar hepsine sonsuz bir sevgim vardır. Yalnız burada tattığım Boşnak Mantısı da ayrı bir takdire değer.

Ağva’dan Şile’ye dönerken ve Şile’ye yaklaşık 7 km kalmışken yokuşun hemen bitiminde yolun sol tarafında Tadım Gözleme diye şirin bir bahçe içinde ve tek katlı bir mekan sizi karşılar. Burayı mutlaka bir ziyaret edin ve bir aile işletmesi olan bu mekanda Boşnak Mantısını bir deneyin. Özellikle kavurmalı gözlemeyi de bir tadabilirsin ama benim tavsiyem banko Boşnak Mantısı..

Boşnak Mantısı hafta sonları mutlaka oluyormuş ama hafta içi gidecekseniz önceden telefon edip sipariş vermelisiniz.

0537 9253433 Numaralı telefondan karşınıza işletme sahibi Hakkı bey çıkacaktır. Ona siparişi vermek lazım. Çünkü bu mantı hemen orada açılıyor ve fırına atılıyor. Yani yaklaşık bir saatlik seremonisi var. Daha sonra Boşnak Mantısı masanıza gelirken yoğurt ve yağı üzerine dökülüyor. Kulaklarınızda hamurun çıtır çıtır eden sesi ve damağınızda müthiş bir tat kalıyor. Kıssadan hisse; Yolunuz bu diyarlara düşerse, “Tadım Gözleme” de “Boşnak Mantısı”nı mutlaka denemelisiniz…

Gezekalın….

mantı 1

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: