Brezilya-Iguazu soslu Arjantin-Şili-Patagonya gezisi-El Calafate

Adsız-002 Iguazu’yu terk edip gezinin Patagonya bölümüne başlıyoruz artık.

Sabah saat 09:35’de  Iguazu’dan,  Buenos Aires’e ve saat 14:20’de de Buenos Aires’den El Calafate’ye Arjantin Havayollarına ait uçaklarla seyahat ettik.  Son uçuş 3.5 saat sürüyor ve iki şehir arası yaklaşık 2000 km kadar. El Calafate, Arjantin’in güneybatısında bir şehir ve burasının önemi hem Fitz Roy Dağına çıkacaklar ve hem de Perito Moreno Buzulunu ziyaret edecekler için konaklama yeri olması. Ancak biz gece konaklamayı El Calafate’den 22o km kadar uzakta bulunan El Chalten kasabasında yapacağız.   Bu da minibüsle yaklaşık 3 saat sürüyor yani sizin anlayacağınız bugünümüz yollarda geçecek… Ne de olsa dünyanın Güney ucuna doğru gidiyoruz

Patagonya, Şili ve Arjantin’in güneyindeki bir bölge olup Arjantin’deki Rio Colorado ile Şili’deki Bio Bio Nehirlerinin güneyi ile Magellan Boğazının kuzeyi arasında kalan bölgeyi kapsıyor. Magellan Boğazının güneyindeki Ateş Toprakları da Patagonya’ya dahil edilebiliyor. Biz de zaten bu son noktaya kadar Patagonya kabul edip, burayı da gezdik.

Bir rivayete göre Ferdinand Magellan, ismini verdiği Magellan Boğazından geçerken bu topraklarda gördüğü guanako postlarına bürünmüş, yüzleri boyalı ve ayaklarına büyük çarıklar giymiş  yerlileri, bir İspanyol öyküsündeki Patagon adlı bir canavara benzeterek bölgeye Patagonya adını vermiştir.

Düz alanlarında, Pampas denilen bu yöreye özgü otluk stepler ve geçit vermez karlı dağlar bölgeye doğanın vahşi güzelliğini veriyorlar. Arjantin tarafı, And Dağları‘nın engel teşkil etmesinden dolayı Şili tarafından daha kurak bir iklime sahip. Kutuplardan sonraki yeryüzünün en büyük buzul alanları Şili kısmında bulunuyormuş. Ateş Toprakları’nda (Tierra del Fuego) yarı Antarktika iklimi hüküm sürüyor.  Patagonya gezimiz de Perito Moreno Buzulu ve Torres del Paine Milli Parklarını gezeceğiz. Sadece bu yerleri görmekle kalmayıp aynı zaman da bu yerlerde yürüyüşler de yapacağız. Bir de tipik bir çiftlikte (Estancia) kovboylar (Gaucho) eşliğinde atlara binip, gece kuzu çevirteceğiz…

El Chalten’e giderken yolda arabamız aniden fren yaptı. Önce ne olduğunu anlamadık ama sevgili Cem arabanın önüne bir armadillo atladığını ve ezmemek üzere aniden fren yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Yola bakınca gerçekten de yolda aracın önünde giden bir armadilloyu gördük. Bu yolda gördüğümüz bir diğer yeni hayvanda guanako oldu. Cem ileri ki günlerde lama benzeri bu hayvanları çok sık olarak göreceğimizi söyledi.

IMG_7469110 Kilometre sonra La Leona adlı bir yerde durakladık ve kahve içtik. La Leona, 1894’de Danimarka’lı bir göçmen aile tarafından kurulmuş. Söylenceye göre 1905’de ünlü banka soyguncuları  Butch Cassidy ve Sundance Kid ve karısı Rio Gallegos’da banka soyduktan bu evde konaklamışlar. Burada duvarların bir kısmı onların aranma ilanı ile dolu.

Daha sonra El Chalten kasabasına vardık. Buraya geldiğimizde artık hava iyice kararmıştı. Hemen otelimizi bulduk. Kalenshen Hotel diye bir yerde kalıyoruz. Küçük butik otellerden bir tanesi.  Akşam yemeğini ise Ritual del Fuego adlı bir restoranda yedik. Dışarıdan bakınca bir şeye benzemiyordu ama yemekler, özellikle etler, müthişti. Gezi boyu yediğimiz en güzel empanadaları (içi et, tavuk veya sebze doldurularak yapılan ve yenen bir börek) burada yedik. Geceyi renklendiren ve günün yorgunluğunu alan ise ellerinde çalgıları ile restorana girip bize müzik ziyafeti çeken iki genç oldu.

Gün uzun bir yol oldu ama olması da gerekiyordu. Cefası olmadan, sefası olmuyor tabii ki…

Yemekte rehber arkadaşlar 22 km’lik, 8 saatlik bir yürüyüşten bahsetti. Los Glacciers Milli Parkında, Fitz Roy Dağına doğru “dur, kalk ve bol fotoğraf modunda”  bir gezi olacaktı ama 22 km’si biraz sürpriz oldu. “Patagonya ufak yürüyüşler yapılmadan gezilemez” diyerek bu türden gezileri ben talep etmiştim ama 22 km’yi “abartmışız biraz” dedim içimden. Bu haberden sonra, grubun yarın ki performansını pek bir merak etmeye başladım doğrusu.. Yani eyvah! Ben ne yaptım?

Yarın Patagonya topraklarında trekking; Fitz Roy a doğru tırmanış var…

Gezekalın

Dr Ümit Kuru

23.04.2013 (Dünyanın en büyük dehalarından birisi olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere armağan ettiği egemenlik ve çocuklarımıza armağan ettiği çocuk bayramı hepimize kutlu olsun.. Hep özlüyoruz ama en çok da bugünler de…)

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: