Himalayaların Gölgesindeki Hindistan; Batı Bengal-Sikkim Gezisi/Giriş ve Kalimpong

Takip edecek olan gezi yazısı 2012 yılına ait Hindistan-Bhutan gezisine aittir. http://www.gezekalin.com sayfalarında güncellenerek yeniden yayınlanmıştır.

Gezekalın

img_9547

Selam olsun benim Sanal Gezgin dostlarıma..

Hindistan’ın Kuzeyinde Darjeeling-Sikkim bölgeleri ile Bhutan’ın iç kısımlarını, 20 Ekim-04 Kasım 2012 tarihleri arasında gezmiştik.

Bu gezimi siz “Sanal Gezgin” arkadaşlarıma daha önce başka bir blok yazısında anlatmıştım. Eski yazılarımın tümünü bu blok başlığı altında toplama projem adına bu geziyi de buraya güncelleyerek taşıyacağım. Önce Darjeeling-Sikkim Bölgesi yani Kuzey Hindistan’ı, sonrasında ise Bhutan’ı anlatacağım. Beraber gezeceğiz sizlerle. Ben tekrar geziyi yaşarken, sizler ister planlarınızı yapın, isterseniz de bu yazıyı okuyarak gelin benimle birlikte oraları gezin..

Gezi Tarihi : 21.10.2012 

Batı Bengal-Sikkim Bölgesi Hindistan’ın Kuzey Doğusunda Nepal ve Bhutan arasına sokulmuş bir kara parçasıdır. Darjeeling Batı Bengal eyaletinin bir şehri iken, Sikkim ise Başkenti Gangtok olan bir başka eyalet oluyor. Amacımız, Hindistan da olan ama klasik Hindistan görüntüsüne sahip olmayan, doğa harikası bu bölgeleri gezmekti.

Hindistan’ın bu uzak köşesi son zamanların yıldızı parlayan gezi noktalarından bir tanesi oldu. Bu bölgeye gelen yerli turist sayısı yılda milyona ulaşırken, yabancı turist sayısı çok fazla değil. Her yer yemyeşil ve Himalaya tepelerinden gelen türkuaz renkli sularla çevrili. 

adsiz

Aylar süren yazışmalar sonucu Hindistan’dan bir firmayı seçmeyi başardık. Firma, Nature Beyond adlı bir firma. Bu firmadan Pallab adlı birisi ile yine uzunca süren yazışmalar sonunda ortaya çıkan programımızı uygulamak için, 14 gezgin İstanbul Atatürk Havalimanında buluştuk. Hedefimiz THY ile Delhi’ye uçup, buradan Hindistan SpiceJet Airways’e ait bir iç hat uçuşu ile Batı Bengal’in Bagdogra adlı küçük bir yerleşim yerine ulaşmak.  Aslında ilk programımızda Darjeeling’e gidilmesine karar vermiştik. Ancak istediğimiz otellerde, istediğimiz tarihlerde yer bulamayınca ufak bir değişiklik yaptık ve önce Batı Bengal eyaletinin bir başka şehri olan Kalimpong’u, sonra da Sikkim eyaletinin Gangtok adlı şehrini gezmeye karar verdik. Gezinin son iki günü ise Darjeeling şehrinde geçireceğiz. Oradan Phuentsholing şehrine doğru araçlarla giderek Bhutan’a geçmeyi düşünüyoruz.

IMG_9530.JPG

Hindistan’ın bu bölgesini öyle elinizi kolunuzu sallayarak gezemiyorsunuz. Bu bölgeler için ILP denen bir başka vizeyi daha almak gerekiyor. Bu vizeyi İstanbul veya Ankara’daki Hindistan Büyükelçilik ya da Konsolosluğu aracılığı ile almak mümkün olmuyor. Yerinden, yani Hindistan’dan almanız lazım. Ücreti yok ama yanınızda fotoğraf götürmeniz gerekiyor.

20 Ekimde arkadaşlarla havalimanında buluştuk. Altı saat süren yolculuk sonrası Delhi’ye vardık. Vardık ama sabahın köründe vardık! Bagdogra’ya gidecek olan uçağımız saat 11:00 de uçacak. Bizi iç hat uçuşu için başka bir havalimanına götürecek olan yerel rehberle ise saat 08:00 buluşacağız. Zamanımızı havalimanı içindeki kafeterya da geçirdik.

img_9535

Sonunda saatler, önce yerel rehberle buluşacağımız zamana, sonra da iç hat uçuşunu yapacak olan zamana ilerledi. Saatinde kalkan bir uçakla ve 2 saatlik bir uçuşla Bagdogra’ya vardığımız da saat 13:00 bulmuştu. Yerel Hintli acente merkezi Siliguri’de olunca, bizi havaalanında şirket sahibi Pallab ve bize rehberlik edecek olan Mukund karşıladı. İnternetten aylardır yazıştığım ama yüzünü hiç görmediğim Pallab’a tur parası olarak kalan parayı ve Türkiye’den ısmarladığı şarabı vererek, grup için ayarlanan 4 adet Toyota Innova’lara dağıldık. Hindistan’ın trafiğine daha evvelki gezilerden alışığım; Trafikte karmaşa ve bol bol korna sesi var. İlk defa Hindistan’a gelen arkadaşlarımdaki yüz ifadesini görmek isterdim. Ancak arabalara 3-4 kişilik gruplar halinde dağılınca bu mümkün değil.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bagdogra’dan Kalimpong’a kadar yaklaşık olarak 80 km yolumuz var ama bu yolu tamamlamak için verilen süre 3 saat. Yol hayatımda gördüğüm en bozuk yol. Yakın zamanda yağan yağmurlar ve muson sonrasının da etkisi ile yollar delik deşik, yer yer çökmeler olmuş. Buldozerlerle tamir çalışmalarına denk gelip de bir de yolda bekleme işin içine girince bizim Kalimpong’a ve otelimiz olan Silver Oaks ‘a varışımız saat 19:00’ları buldu.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Hava karanlık olunca civar hakkında fikir verecek bir görüntü yok. Ama seyahat öncesi dersimi iyi çalıştım, buranın ve otelin muhteşem olduğunu biliyorum. Yine de önemsediğim tepki, arkadaşlarımın tepkisiydi. Yolda hepimiz perişan olduk ama herkes de bu seyahat hakkında beklenti büyük. Otelin karanlıkta bile büyüleyici güzelliği hepimizi etkiledi ve odalarımıza çıktık. Otel, eski bir koloniyal yerleşim yerinden otele çevrilmiş bir mekân. Bayılırım böyle yerlere. Bavulları atıp hemen yemeğe geçtik. Rehbere önceden otelin restoranında hazırlanmasını rica ettiğim momo adlı bizim mantı benzeri yemeği de tadan grubun keyfi iyice yerine geldi. KingFisher adlı biraları bir güzel içtik. Karnımız tok, sırtımız pek!

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yolda gelirken tüm şehirde bir aktivite dikkatimizi çekmişti. Meğerse Durga Puja (Dashain) denen ve birkaç gün sürecek olan bir festival zamanına denk gelmişiz. Bhutan ziyaretimizi festival zamanına denk getirmiştik ama Nepal kökenli vatandaşların yoğun olduğu Batı Bengal’deki bu festivali düşünmemiştik. Yani biz istedik bir festival, denk geldi 2 festival…

IMG_9561.JPG

Puja bayram, kutlama demek. Tanrıça Durga, şeytana karşı bir zafer kazandığından, adına bu festival düzenleniyormuş. Festival birkaç gün sürecekmiş. Bir kötü haber ise, bazı resmi yerler kapalı olacakmış.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yemekten hemen sonra sokaklara kendimizi atıp, nerede davul varsa, kalabalık varsa orada durup, yöre insanının yaşamına ortak olmaya çalıştık.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Otele geri döndüğümüz saat, erken sayılabilecek bir saat olmasına rağmen, yol yorgunu olunca hemen odalara çekildik. Yarın öğlene kadar Kalimpong’u gezip, sonra da Gangtok şehrine gideceğiz.

IMG_9556.JPG

Bir gezinin ilk günü ve ona ait izlenimler çok önemlidir. İlkgün izlenim iyi olursa, gerisi de iyi olur diye bir inancım vardır. Yatağıma yatıp da ayaklarımın sızlaması biraz geçince, günün değerlendirmesini yaptım. Bence bugün iyi bir gün oldu. Güzel bir gezi grubum var ve hiçbir aksama olmadan otelimize geldik. Bir gezgin, ilk günden daha ne bekler ki?

Gezekalın ve Aydınlık kalın

Dr Ümit Kuru

İlk yayın tarihi 06.11.2012 Saat 00:37

Gözden geçirilmiş yeniden yayın tarihi 07.12.2016 Saat 21:05

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: