Midilli Adasına 5-6 günlük örnek gezi rotası

Midilli Adasına gerçekleştirdiğimiz 6 gecelik gezinin rotasını örnek olarak veriyorum;

1.Gün: Ayvalık-Mytilini geçişi için feribota biniş (saat 09:00 kalkış-Jale Tur veya Turyol ile geçiliyor).

Yolculuk 1 saat 50 dakika kadar sürüyor. Varışınız saat 11:00 gibi olur. Gümrük işleri için yeşil pasaportunuz yoksa iş biraz uzun sürüyor. Araçınızla Midilli’ye geçmek isterseniz yeşil sigorta yaptırmanız gerekiyor. Bir de uluslararası ehliyet konusu var ama bu kısım Midilli’ye geçişte pek de önemli olmayabilir. Bizim tekne de kendi aracı ile geçenler ilk alışta 350 TL vermeniz gereken ve TURING den alınan ehliyeti almamışlardı ve sorunda yaşamadılar. Ama Yeşil sigortayı yaptırmanız şart. Biz kendi aracımızı Ayvalıkta iskelenin yanındaki belediyenin işlettiği otoparka bıraktık. Günlüğü 10 TL. Aracınızı götürmeseniz de sorun yok, oradan araç kiralamanızı öneririm. Koca adayı başka türlü gezmeniz zor. Midilli’de limandan çıkar çıkmaz bir sürü araç kiralama yeri var. Günlük ortalama 30-35 EUR/kira bedeli.

Biz Mytilini’de kalmadan Kalloni’ye gittik. Burası adanın ortası buradan civarı gezmek kolay. Burada size Imerti Resort Hotel’i öneririm. Biz burayı http://www.booking.com üzerinden bulduk, daha da ucuza geldi.

İlk gün için otele yerleşme, geç bir öğle yemeği ve Skala Kalloni sahilinde yüzme yeterli gelecektir. Akşama ise Mimis Restoran Taverna’da yemek tavsiye edilir. Menüde Kalloni sardalyesi, musakka, cacık, Yunan salatası, Saganaki ve varsa ilginiz Uzo masada olsun derim. Uzonun da çok markası var ama bir Barbayani’yi (mavi renkli olanı) beğendik.

https://gezekalin.com/2013/07/14/karsi-sahil-midilli/

2.Gün: Skala Kalloni-Skala Eressos-Sigri gezileri

Sabah erkenden alacağınız kahvaltı sonrası Skala Eressos’da deniz keyfi yapılabilir. Buranın gelişmiş bir sahili var. Hemen deniz kenarındaki kafe-restoran türü işletmelerden birine yerleşip hem günü geçirir ve hem de yemek yiyebilirsiniz. Börek ve karides burada deneyeceklerinizden olsun. Ahtapotu başka yerde yiyeceksiniz. Buranın denizi çok güzel. 

Arkasından Taşlaşmış Orman ve Doğa Tariihi Müzesi için Sigri’ye doğru yola çıkın derim. Yolun dar ve virajlı olduğunu söylemem lazım. Yol üzerinde bir ayırım sizi Taşlaşmış Orman Parkına yönlendiriyor. Bu yol 3 km kadar stabilize bir yol ama dünyanın en önemli parklarından birisi ve bu konudaki en büyük olanı. Daha sonra ise Sigri’ye  doğru yola devam edersiniz. Sigri’de Osmanlı döneminden kalma bir kale var. Burada denize girebilirsiniz. Daha sonra ise Skala Kalloni’ye dönüş.

Akşam Mimis Restorantta Kalloni Sardalyesini denemeyi unutmayın

https://gezekalin.com/2013/07/15/karsi-sahil-midilli-skala-eressos-sigri/

3.Gün:Vatera Plajı ve Polichnitos Gezileri

Bugün ise Kalloni Körfesini diğer tarafına, Vatera Plajına doğru gezi yapın derim. Kalloni’den çıktıktan hemen sonra sulak alanlarda filamingoları kaçırmayın. Vatera plajının hem denizi çok güzel ve hem de dönüşte Polichnitos Köyünün o güzelim daracık sokaklarında kaybolmanızı tavsiye ederim. Bu köyün taş evleri, taş ev örneklerinin en güzellerinden. Konaklama Skala Kallonide.

https://gezekalin.com/2013/07/16/karsi-sahilmidilli-vatera-plaji-polichnitos/

4-5. Günler:Petra Mithimna (Molivos) Eftalou Plajı, Skala Sykamineas  Gezileri

Size tavsiyem kalan günlerinizi adanın kuzey  sahillerinde geçirmeniz. Hem yoldan kazanır ve hem de civarda daha fazla vakit geçirebilirsiniz. Eftalou Plajı kenarında otelleri var. Orada kalıp hem denizden ve hem de otelin imkanlarından faydalanabilirsiniz.  Molivos’da sabah yürüyüş yapıp fotoğraflamak çok güzel olacaktır. Molivos Limanını kaçırmayın. Petra adanın en turistik bölgelerinden birisi. Burada Meryem Ana Kilisesini ziyaret edebilirsiniz.

Skala Sykamineas’a bir öğle ve öğle sonrasını mutlaka ayırın ve ahtapotu burada yemenizi tavsiye ederim. Kagia Plajında yüzmeyi ihmal etmiyorsunuz.

Gezekalın…

https://gezekalin.com/2013/07/17/karsi-sahil-midilli-petra-mithimna-molivos-eftalou-plaji/

https://gezekalin.com/2013/07/18/karsi-sahil-midilli-molivos-skala-sykamineas/

 

 

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: